piątek, 1 maja 2015

nr 99 Toyota Corolla E70 Kultowe Auta PRL-u

Historia:
Corolla budowała sobie przez lata status auta ekonomicznego i niezawodnego, więc konstruktorzy czwartego wcielenia toyoty nie chcieli oddalać się od tych wytycznych. E70 była ostatnią generacją z tylnonapędowym przeniesieniem napędu. Produkowano też dwudrzwiowego sedana, pięciodrzwiowe kombi i prestiżowe coupe. Na początku czwartej generacji były umieszczone cztery okrągłe reflektory potem zmieniono je na dwa prostokątne, które bardziej pasują do kanciastej bryły pojazdu. Do polski trafił do sprzedaży mniej więcej w 1980 roku i można było go dostać wyłącznie w sklepie Pewex za dolary lub bony towarowe. Posiadały one najsłabsze silniki o mocy 60 KM i pojemności 1300. W gamie były dostępne jeszcze silniki 5K o pojemności 1.5 l oraz  1.6 l i 1.8 Diesel (w Polsce niedostępne).

O modelu:
Muszę przyznać, że aparat jak i zdjęcia nie odzwierciedlają rzeczywistego widoku modelu. Samochód jest wykonany bezbłędnie i na wyraz efektownie. Moja Toyota została trochę oszpecona jeszcze w hali montażowej. Na dachu widnieje sporej wielkości odcisk chińskiego pracownika i jeszcze na dodatek w ciemnym kolorze. W niektórych miejscach nadwozie jest niedomalowane. Poza tymi błędami bryła prezentuje się dobrze. W tym aucie praktycznie nie ma detali ale to nie przeszkadza aby pojazd wyglądał podobnie jak jego odpowiednik w "realu". Dopełnieniem są srebrzyste felgi o klasycznym wzorze. Wisienką na torcie jest cały pas przedni. Wreszcie w modelu od DeA jest wnętrze w kolorze jego większego odpowiednika - czarne.

Dane produkcyjne:
Lata produkcji: 1979-1984
Miejsce produkcji: Tokio, Japonia
Klasa auta: segment C

Dane techniczne:
Silnik: czterocylindrowy, rzędowy, o pojemności 1290 ccm
Prędkość maksymalna: 145 km/h
Zużycie paliwa: 9 l/100 km
Moc: 60 KM
Masa własna: 875 kg, dopuszczalna masa całkowita: 1275 kg
Wymiary: długość - 4050 mm, szerokość - 1610 mm, wysokość - 1395 mm3 komentarze:

 1. Hermoso Toyota, te he agregado en el listado de "Blogs amigos" en el Juanh Racing Team.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Una pieza muy interesante, te añado ala lista de Mis blogs preferidos en Son 43 http://cochescala.blogspot.com.es/ Saludos.-

  Bardzo interesująca, dodam listę skrzydła z moich ulubionych blogów są 43 http://cochescala.blogspot.com.es/ Saludos

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyzwoita ta Toyota choć w bieli trochę traci urok. Z drugiej strony jednak to biały lakier był tym który najczęściej zdobił zachodnie samochody w PRL-u.

  Zapraszam także na mój tworzący się blog o modelach samochodów ! modele143.onet.pl :)

  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń