piątek, 20 lutego 2015

nr 96 Łada 2104 Kultowe Auta PRL-u

Historia:
Łada 2104 jest to po prostu Fiat 124 ze zmianami (mniej więcej ponad 800) aby nadawał się na dziurawe radzieckie/rosyjskie drogi. Wersja kombi jest mało spotykana z racji małej produkcji tego modelu, czego nie mógł powiedzieć jego odpowiednik w wersji sedan. W niektórych egzemplarzach montowano wycieraczki na tylnej szybie i przednich reflektorach, miała być to oznaka luksusu. Napęd na tył był już wtedy przestarzały a do tego hamulce bębnowe, które tylko spowalniały a nie zatrzymywały samochód. Auto jest ulubieńcem małych przedsiębiorstw, handlarzy i działkowiczów zza wschodniej granicy za sprawą, że można go nabyć za przystępną cenę a w dodatku mamy pojemny bagażnik oraz na tanie i liczne części zamienne.

O modelu:
Model wiernie oddaje szczegóły pożądanej w Rosji "czetwiorki". Przyznam, że samochód nie odbiega jakościowo od innych modeli z kolekcji a jak i również z poza niej. Na pierwszy rzut oka przykuły mnie typowe srebrne felgi, które wyglądają z połączeniu z bryłą niezły efekt końcowy. Grubość lakieru nie jest przesadna, więc okazale widać wszystkie przetłoczenia. Nie zapomniano nawet o mikro nadruku 1600 pod ostatnim oknem. Brakuje mi trochę w modelu czarnych obwódek wokół szyb jak i na słupkach B i C. Przód pojazdu jest zrobiony poprawnie ale budzi we mnie zastrzeżenia. Zderzak z rozmytą czarna farbą po lewej stronie oraz reflektory z pozostałościami po fabryce w dolnej ich części. Tył zrobiony trochę nie ciekawie. Lampy są całe czerwone a powinny być miejscami białe i żółte. Ale nie wszystko stracone. Pod wycieraczką jest starannie umieszczony napis na czarno-srebrzystym tle LADA 2104. Dodatkami te chlapacze na wszystkich czterech kołach, które dodawaj realności modelu. Na koniec samochód eksponuje się tylko licznymi efektywnymi przetłoczeniami i, że samochód jest cały czerwony z brakiem drobnych detali to brakuje mu jeszcze do perfekcji

Dane produkcyjne:
Lata produkcji: 1984-2002
Miejsce produkcji: Togliatti, Rosja 
Klasa auta: niższe-średnie

Dane techniczne:
Silnik: benzynowy, czterocylindrowy, o pojemności 1294 ccm
Prędkość maksymalna: 135 km/h
Zużycie paliwa: 9 l/100 km
Moc: 69 KM
Masa własna: 1060 kg
Wymiary: długość - 4115 mm, szerokość - 1620 mm, wysokość - 1443 mm


1 komentarz:

  1. Takiego miałem - oczywiście wersja hatch-back, bo kombików wtedy w sprzedaży w Polsce nie było. Jak na demoludy fura miała fajne odejście, światła H4 (po żarowach Fiata 125 to był kosmos). Natomiast miała lekki tył i na ruskich oponach nie dało się zimą jeździć. Ale generalnie - wspominam bardzo dobrze.

    OdpowiedzUsuń