Za za niecałe 2,5 miesiąca przystąpię do renowacji Komara 4 z 1972 roku. Motorower wizualnie jest w dobrym stanie ale z bliska widać ogniska korozji, domowe udoskonalenia (hak do przyczepki) i malowanie. Prace zaczną 28 czerwca jak nic nie stanie na przeszkodzie. Kolor zastanie ten sam ale będę się skupiał na mechanice później na całej reszcie.
Wiem, że blog jest w skali 1:43 ale Komar to też legenda z tych lat.
Foty z wczoraj robione smartfonem więc proszę o wyrozumiałość
Niebieski?
Plątanina kabli - po renowacji będzie wszystko uporządkowane
Nowa lampa by się przydała
Łady 2107 były produkowane Togliatti od 1982 do 2011-12. Sprzedano ich blisko 16 milionów sztuk co pod względem sprzedanych aut w europie zajmuje drugie miejsce za garbusem. Łada 2107 była zgapiona od włoskiego Fiata 124. Inżynierowie przystosowali ją do jazdy po rosyjskich drogach. Te samochody nieźle się sprzedawały w krajach zachodnich, najlepszym przykładem był importer w Wielkiej Brytanii. Importowano je nawet na Kubę gdzie spełniały rolę radiowozu i taksówki. Łady w Polsce były rzadko spotykane nawet dziś kiedy są ich wielbiciele. Łada dla Rosjan jest tym co u nas kilkanaście lat stanowił Fiat 126p. Auto miało napęd na tył co sprawiało, że auto łatwo wpadało w poślizg. Nową Ładę można było kupić u dilera w krajach wschodnich za ok. 12-20 tyś. złoty. Do wyboru mamy felgi, kolor tapicerki itp. Można je spotkać na zlotach i rajdach gdzie młodzi kierowcy tuningują je na różny sposób. Model co dużo mówić felgi wystają, brak czarnej linii imitującej uszczelki (to już tradycja KAP). Tylne lampy jednokolorowe a powinny być wielokolorowe. Następnym mankamentem są za grube boczne czarny obramowania. Felgi nasuwają mi myśl, że były lakierowane ręcznie w garażu. Jednak reflektory przednie im się udały wraz z grillem. Kolekcja rosyjska DeAGOSTINI prezentuje się znacznie lepiej i jest bogatsza w modele i dopracowanie.
Dane techniczne:
Silnik: benzynowy, czterocylindrowy, o pojemności 1500 ccm
Prędkość maksymalna: 150 km/h
Zużycie paliwa: 9,2 l/100 km
Moc: 72 KM
Masa własna: 1030 kg
Wymiary: długość - 4145 mm, szerokość - 1620 mm, wysokość - 1435 mm
Fiat 127 był produkowany w Turynie w latach 1971-1987 a w Polsce w FSO (1973-1975) i FSM (1974). W 1972 roku Fiat 127 otrzymuje tytuł Samochód Roku. Turynie powstały 3 generacje tej wersji. 22 lipca 1973 roku odbyło się oficjalne rozpoczęcie produkcji 127 na Żeraniu. Montowanie polegało na tym, że prawie gotowe auto przyjeżdżało do fabryki gdzie go skręcano i wypuszczano do Pewexu, którego można było kupić za dolary lub bony towarowe PeKaO. Szczęśliwy nabywca pewnie by oderwał przedni znaczek Polski Fiat i zamontował oryginalny Fiata. Właściciel takiego ''zachodniego'' auta traktował go jak część rodziny dlatego w Polsce większość tych aut była i jest w nienagannym stanie. Montowano w nim już pasy bezpieczeństwa, wymagały już tego polskie przepisy. Fiaty 127 produkowano w Jugosławii po nazwą Yugo Koral i w Hiszpanii jako Seat 127. Model ma piękny zielony kolor, który szpecą tylne lampy wraz z wystającą tylną osią. Przód imituje prawdziwy samochód a tył nie dokończoną pracą. Z kołami, które wystają milimetr poza obrys auta to chyba nie obsesja na tym punkcie.
Sorry, że nie dodałem go po Sachsenringu : (
Dane techniczne:
Silnik: czterocylindrowy, rzędowy, o pojemności 903 ccm
Prędkość maksymalna: 140 km/h
Zużycie paliwa: 8 l/100 km
Moc: 47 KM
Wymiary: długość - 3595 mm, szerokość - 1527 mm, wysokość - 1370 mm
Masa własna: 730 kg, dopuszczalna masa całkowita - 1100 kg
Nysy 521 były produkowane w Nysie od 1968 do 1994 roku. Poprzednie ''wcielenia'' nysek nie najgorzej sprzedawały się w państwach Trzeciego Świata, więc konstruktorzy w padli na pomysł żeby nysy sprzedawać poza żelazną kurtynę. Aby kontynuując sukcesy za granicą fabryka stworzyła sześć podstawowych odmian nadwoziowych: furgon, towos, mikrobus, sanitarkę, kinowóz i chłodnię. W modelu 521 zastosowano archaiczny dolnozaworowy silnik M-20 pochodzący z warszawy. Co nowego wprowadzono do tego dostawczaka a więc tak powiększono przednią szybę, nowe wygodne fotele, wywietrzniki na dachu, uchwyty na pasy (eksport). Początkowo sprzedawano je do Bułgarii, Rumunii, ZSRR i na Węgry. Po targach w Brukseli w 1971 roku popularność auta zaczęła rosnąć. Głównymi odbiorcami była Belgia i RFN. Niemcy zażyczyli sobie skrzyni biegów o czterech przełożeniach i wydłużoną skrzynie ładunkową. Pod koniec lat 70 do zagranicznych odbiorców trafiało nawet 75 % wyprodukowanych samochodów. Z początkiem lat 80 popularność na tego typu auta zaczęła powoli się obniżać. W tedy Nysy były już mocno przestarzałe. Nysy u nas najczęściej kojarzą się z najgorszymi chwilami PRL: stanem wojennym w którym milicja i wojsko wdarły się na ulice miast. Nysy w prawdzie mówiąc nie były szczególnie odporne na korozję Model można powiedzieć, że jest "nie dotarty" mówią o tym za krótkie szyby boczne, felgi z ify F9. Poza tym model czystością ryjka budzi sentyment do niego, na lakier nie narzekam ale w mojej nysce jest ubrudzony fabrycznie hmm .. :(
Dane techniczne:
Silnik: (M-20) i (S-21): czterocylindrowy, czterosuwowy,o pojemności 2120 ccm
Prędkość maksymalna: 90 km/h
Zużycie paliwa: ok. 14 l/100 km
Moc: 68 KM
Masa własna: 1560 kg
Wymiary: długość - 4500 mm, szerokość - 1780 mm, wysokość - 2235 mm