Historia:
Ów model z pod znaku trójramiennej gwiazdy zmienił oblicze samochodu na oszczędne, wygodne oraz trwale (oprócz blacharki). Dotąd i również teraz wszystkie koncerny motorowe zarabiają na sprzedaży części zamiennych do maszyn a firma ze Stuttgartu chciała sprostać ideom i wypuściła na rynek modele W114/115, które poprzez swoja bezawaryjność zrujnowała budżet koncernu prawie do bankructwa. Co w tym samochodzie najpopularniejszego - silniki, były do niego montowane 7 silników: 4 diesle i 3 benzynowe. W115 oferowano w nadwoziach: sedan, coupe, limuzyny z trzema rzędami siedzeń oraz do zabudowy specjalnej np. karawan. Ciekawostką jest to, że ilość wyprodukowanych modeli W115 jest większa od ilości wszystkich mercedesów wyprodukowanych do roku 1968.
O modelu:
Model nie mógł się obejść bez problemów i mankamentów jeszcze w fabryce. Pierwszą niszczącą nadwozie elementem są źle zamontowane klamki od drzwi. Dekiel jednego z kół odpada już sobie od odłuższego czasu. Również niedoróbką są za wąskie koła względem budy, nie widoczny tłumik, który nie przypomina oryginału. Niewłaściwie zastosowano z tyłu przestrzeń na tablice rejestracyjną, jest to odlany wystający prostokąt a na niej nadruk rejestracji, nie mam nic przeciwko temu ale nie jest dopuszczalne, że bazowe miejsce na tablice jest większe od końcowego zamysłu rozmiaru rejestracji. Efekt końcowy jest taki, że nadruk jest mniejszy od podwyżki, która ma interpretować grubość rejestracji. Rejestracja swoją drogą jest za mała względem bryły oraz innych modeli. Gwiazda jest solidnie umocowana na atrapie chłodnicy (próbowałem,lekko). Przeszywane fotele i kanapa spoglądające z środka dają uczucie okazałości i piękna. Przednie reflektory to istny majstersztyk. Uwzględniono w nich liczne przetłoczenia oraz pomarańczowe "coś"na żarówką. Przetłoczenia na masce i froncie sprawiają eleganckie korzenie auta.
Dane produkcyjne:
Lata produkcji: 1967-1976
Miejsce produkcji: Stuttgart, RFN
Klasa auta: E
Dane techniczne:
Silnik (220D): czterocylindrowy, diesel o pojemności 2197 ccm
Prędkość maksymalna: 135 km/h
Zużycie paliwa: 10 l/100 km
Moc: 60 KM
Wymiary: długość - 4680 mm, szerokość - 1772 mm, wysokość - 1441 mm
Masa własna: 1375 kg
Historia:
Na widok tego samochodu moja głowa eksploduje wspomnieniami ponieważ kiedyś stała na moim podwórku taka opuszczona tylko w pomarańczowym malowaniu. Samochód ten był na licencji francuskiego Renault 12. W pierwszych latach produkcji gotowe elementy z Francji były przywożone do fabryki w Colibasi (dziś Mioveni). Gdy już zaprzestano importu części jakość samochodu spadała i było to najgorszą wadą wyrobu z Rumunii. Zaletą był natomiast pojemny bagażnik (420 l) oraz nowoczesne i wygodne wnętrze. Deska rozdzielcza była schludna ale brakowało na niej kilku kontrolek takich jak: kontrolka rezerwy, zaciągnięte hamulca ręcznego i włączonych świateł co w tym czasie było normą. W następnych latach powstały takie wersje jak kombi i pick-up.
O modelu:
Jak na francuzów przystało samochód ma bardzo ładną linie nadwozia. Powłoka i lakier są perfekcyjnie dobrane ale na dachu trochę go za dużo. Ładny efekt końcowy daje połączenie czarnej atrapy chłodnicy z kłami na zderzaku z czerwonym kolorem nadwozia. Tył jest jakiś niezharmonizowany. Rejestracja jest przesunięta w lewą stronę a na jej miejsce pojawił się korek wlewu paliwa. Efektownie wygląda wydech chociaż powinien być szary lub srebrny. Szyby znajdują się na każdej ramce, więc kurz nie dociera do środka. Mój pojazd nie ma lusterka a powinno być. Felgi mają nie kiepski wzór ale mogły być wyróżnione kolorem nakładki na nich. Swoją robotę robią też reflektory przyklejone pod kątem "patrzące" do środka.
Dane produkcyjne:
Lata produkcji: 1969 - 1979
Miejsce produkcji: Mioveni, Rumunia
Klasa auta: C
Dane techniczne:
Silnik: czterosuwowy, czterocylindrowy, o pojemności 1289 ccm
Prędkość maksymalna: 145 km/h
Zużycie paliwa: 10 l/100 km
Moc: 54 KM
Wymiary: długość - 4340 mm, szerokość - 1640 mm, wysokość - 1430 mm
Masa własna: 930 kg; dopuszczalna masa całkowita: 1320 kg
Historia:
Model 2140 jest w gruncie rzeczy 412-stką ze zmienionymi szczegółami. Największe zmiany były zauważalne we wnętrzu. Zmieniono fotele na ergonomiczne z zagłówkami, zmodernizowano deskę rozdzielczą i wstawiono nowe obicia. Co ciekawe bagażnik mógł udźwignąć tylko 50 kg. 2140 był tylnonapędowy a jego konstrukcja wywodziła się z zakładów Opla z czasów II WŚ .W latach 60. zaczęto budowę nowej fabryki moskwiczy (AZLK). Miała ona potroić produkcje starej fabryki. W roku 1980 padły dwa rekordy w fabryce:wypuszczono w tedy z taśm montażowych 188 000 moskwiczy i wyjechał trzy milionowy model Moskwicza. Po tym wydarzeniu jakość produktów z Moskwy diametralnie spadała aż rząd zniósł na nie talony i przydziały. W 1987 roku zmienił się dyrektor fabryki i jakość poszybowała w górę. Rok później serie 4140 zamknięto i pojawił się jego następca AZLK 2141.
O modelu:
Model zrobił na mnie dobre pierwsze wrażenie, więc widzę w nim tylko jak dobre cechy. Zacznę od nadwozia. Jest ładnie wyprofilowane, więc wszystkie przetłoczenia wyraźnie widać a w tym pomaga mu żółty kolor auta. Na szczęście moja powłoka lakiernicza nie jest uszkodzona żadnymi plamami, otarciami i klejem. Po nadrukowanych tabliczkach można uznać, że model odzwierciedla samochody na eksport. Felgi są standardowe plastikowe, które imitują zwykłe stalowe. Przejdźmy do tyłu na którym znajduję się nie standardowa dwurzędowa tablica rejestracyjna, która daje tylnemu pasu okazałości. Zadbano też o czarne kły na obu zderzakach a chlapacze dają i podwyższają wizualną wartość modelu. Jedynym mankamentem jest przednie zawieszenie. Jest ono stanowczo za wysokie i widać mocowania śrub a z tylu jest odwrotnie (dodaje mu uroku). Brakuje mi czarnej linii na poziomie tylnych lamp, która dałaby złudzenie poszerzenia się auta.
Dane produkcyjne:
Lata produkcji: 1976 - 1988
Miejsce produkcji: Moskwa, ZSRR
Klasa auta: C
Dane techniczne:
Silnik: czterosuwowy, czterocylindrowy, o pojemności 1478 ccm
Prędkość maksymalna: 142 km/h
Zużycie paliwa: 8,8 l/100 km
Moc: 75 KM
Wymiary: długość - 4250 mm, szerokość - 1550 mm, wysokość - 1480 mm
Masa własna: 1080 kg
Historia:
Na początku lat 60-tych GAZ 13 Czajka stawała się już przestarzała pod względem sylwetki, więc rząd zlecił zakładom GAZ modernizację limuzyny. Prace nad prototypem rozpoczęły się w 1961 ale zakończyły się fiaskiem. W 1967 roku zapadła decyzja nad stworzeniem nowej czajki, rok później był już gotowy pierwszy prototyp, który po dopracowaniu również trafił do kosza, z powodu niskiej linii nadwozia i małym miejscem na nogi. W następnych latach projektowano dalej aż w 1977 powstała partia pilotażowa. Pierwszy egzemplarz dostał L. Breżniew. "Czternastka" różniła się od swojego poprzednika niemal wszystkim od wyglądu aż po prędkość maksymalną. Co ciekawe samochód hamował tylko trzema kołami (przód i jedno tylne). Przez cały okres produkcji powstało 1120 egzemplarzy . Jedną z odmian czajki był kabriolet, który wyglądał na wyraz pięknie.
O modelu:
Samochód jest jednym z dłuższych modeli w kolekcji, ma on 13,7 cm. Posiada on liczne niedoskonałości. Najbardziej denerwująca jest monotonia karoserii (prosty kanciak). Pas przedni to drugi mankament, który nie posiada on głębi i bez niej nie wygląda okazale (w oryginale atrapa chłodnicy też była częściowo czarna). Samochód razi swoim tandetnym plastikowym srebrem. Przykładem są felgi i zderzaki a dopełnieniem tego jest praktyczny brak detali w modelu. Co do felg, mogły być z czarnymi dodatkami a opony z chudym białym paskiem po boku. Odradzam kupna tego modelu bo zawiedziecie się nim. Przepraszam czytelników za taką ocenę ponieważ samochód jakoś nie przypadł mi do gustu.
Przepraszam za jakoś zdjęć ale zmienilem aparat i nie opanowalem go jeszcze na tyle.
Dane produkcyjne:
Lata produkcji: 1977 - 1988
Miejsce produkcji: Gorki, ZSRR
Klasa auta: F
Dane techniczne:
Silnik: benzynowy, ośmiocylindrowy, widlasty, o pojemności 5526 ccm
Prędkość maksymalna: 175 km/h
Zużycie paliwa: ok. 20 l/100 km (przy prędkości 100 km)
Moc: 220 KM
Masa własna: 2590 kg; dopuszczalna masa całkowita - 3150 kg
Wymiary: długość - 6114 mm, szerokość - 2020 mm, wysokość - 1525 mm